SOŠ hotelových služieb a obchodu Zvolen 

Telefón: +421-45-533 39 86 alebo: +421-45-524 44 23 

 E-mail: skola@soshotel.sk

Vitajte na stránke SOŠ hotelových služieb a obchodu, ZVOLEN

TRENDY BAROVÝ ČAŠNÍK 2019

Dňa 3.5. 2019 sa v priestoroch športového centra v Púchove konal 3. ročník súťaže TRENDY BAROVÝ ČAŠNÍK 2019. Organizátorom súťaže bol Klub mladého barmana a baristu pri SOŠ obchodu a služieb v Púchove v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom, mestom Púchov,  Školou baristu, Školou barmana a sponzormi.

Súťažilo sa v dvoch súťažných kategóriách A a B. Súťaž v kategórii A bola pripravená pre študentov stredných odborných škôl a hotelových akadémií v odbore čašník, ktorí už mali skúsenosti zo súťaží a vedia tvoriť kreatívne. Kategórie B sa mohli zúčastniť študenti stredných odborných škôl a hotelových akadémií v odbore čašník, ktorí sa ešte nezúčastnili žiadnej barmanskej a baristickej súťaže. V obidvoch kategóriách mali súťažiaci predviesť svoje zručnosti a odborné znalosti v dvoch disciplínach: barman a barista.

Naši žiaci Jakub Vreštiak  a Jakub Ševčík z III.H súťažili v kategórii B,  kde mali v disciplíne barista v časovom limite 5 minút pripraviť 2 porcie espressa a 2 porcie vylosovaného kávového nápoja  podľa baristickej základnej terminológie. Hodnotila sa kvalita espressa, technika prípravy vylosovaného kávového nápoja, spôsob podania, hygiena pracoviska a čas.

V disciplíne barman prebehla kvalifikácia predkolom FREE POUR, v ktorom sa miešali nápoje na rýchlosť technikou  SHAKE. Súťažili vždy proti sebe dvaja súťažiaci, ktorí pripravili určené 2 nápoje - priamou cestou, v miešacom pohári a v šejkri. Rozhodujúce bolo dodržanie postupu prípravy nápojov, výsledný vzhľad nápoja (výška peny, garnitúra, doplnenie nápoja po okraj, teplota servírovaného nápoja) a čas prípravy nápoja. Rýchlejší  postupoval do ďalšieho kola.

Naši Jakubovia súperili s 13 študentmi. V zlatom pásme sa stretli dvaja víťazi a jeden z nich bol žiak našej školy Jakub Vreštiak z III.H. Jakub sa okrem zlatého pásma umiestnil na prvom mieste v kategórii  B v disciplíne barista. Prvé miesto v kategórii B a v disciplíne barman získal Jakub Ševčík.

Žiaci sa vrátili nabudení na sebe pracovať a zdokonaľovať sa, aby v budúcnosti mohli reprezentovať školu na odborných súťažiach.

Mgr. Zdenka Cibuľová

Mgr. Jana Lipnická