SOŠ hotelových služieb a obchodu Zvolen 

Telefón: +421-45-533 39 86 alebo: +421-45-524 44 23 

 E-mail: skola@soshotel.sk

Vitajte na stránke SOŠ hotelových služieb a obchodu, ZVOLEN

NAŠI ŽIACI OPÄŤ NA MALTE

V rámci programu Erasmus+, KA1 Vzdelávacia mobilita jednotlivcov sedem žiakov našej školy absolvovalo zahraničnú odbornú stáž na maličkom ostrove v Stredomorí, na Malte. Už z názvu Zahraničná odborná stáž – príprava na uplatnenie na európskom trhu práce vyplýva, že cieľom projektu bolo rozvinúť u účastníkov stáže jazykové a komunikačné zručnosti v oblasti komunikácie s hosťom ale i kolegami a kamarátmi v cudzojazyčnom prostredí, zvýšiť ich odbornú spôsobilosť vo svojom odbore, rozšíriť ich vedomosti o maltskej kuchyni, a podporiť iniciatívnosť a podnikavosť mladých ľudí pri uplatňovaní sa na európskeho trhu práce.

Naši žiaci spolu so sprevádzajúcimi osobami, s pani riaditeľkou, pani zástupkyňou Mogišovou a s vyučujúcimi anglického jazyka Ing. Kocúrovou a Mgr. Mikulovou strávili dva mesiace (01.08. – 01.10.2019) v malom mestečku Marsascala na juhovýchode ostrova. Prevádzky, v ktorých žiaci vykonávali zahraničnú odbornú prax boli Sensi Hotel, reštaurácie Sensi Lido a Legends. Vyskúšali si tu rôzne pracovné pozície od obsluhy cez kuchyňu alebo prácu na hotelovej recepcii či prácu chyžnej.

Celý projekt by nebolo možné zrealizovať bez významnej pomoci pána Marka Causona, sprostredkovateľa stáže a pána Malcolma Falzona, majiteľa prevádzok.

Okrem pracovných povinností žiaci trávili svoj voľný čas objavovaním histórie a rozmanitosti stredomorskej kultúry, gastronómie a prírodných krás. Spolu sme navštívili niekoľko zaujímavých miest ako napr.

Valetta, hlavné mesto Malty s prekrásnymi záhradami, úzkymi, strmými uličkami a nepreniknuteľnými hradbami,

Mdina, kedysi hlavné mesto a centrum maltézskych rytierov, dnes mesto s atmosférou duchov, keďže tam žije asi 298 stálych obyvateľov, väčšinou starých ľudí, 

Sliema, moderné mesto s množstvom nákupných centier,

St. Julian, mesto mladých s bohatým nočným životom a množstvom jazykových škôl,

Ostrov Gozo, kde sme videli zaujímavý skalný útvar známy ako Azúrové okno (nové Azúrové okno, keďže jedno sa počas silnej búrky v roku 2017 zrútilo do mora), zaplávali sme si v malebných zálivoch (v jednom z nich v roku 2014 natáčali Angelina Jolie a Brad Pitt film By the Sea), prešli sme sa po Citadele hlavného mesta Goza Victoria, urobili niekoľko pôsobivých fotografií pri západe slnka v jaskyni na Ramla Bay, navštívili čarovný kostolík Ta Pinu...

Prehistorické chrámy Hagar QimMnajdra, ktoré sú dokonca staršie ako pyramídy či anglický Stonehenge, boli postavené niekedy okolo roku 3600 pred n.l.

V jaskyni Blue Grotto alebo modrej jaskyni sme mali možnosť vidieť 50 odtieňov modrej....

Ochutnali sme výborné morské ryby a iné morské plody v malej rybárskej dedinke Marsaxlock (čítaj Marsašlok).

Samozrejme, že sme sa dosýta vykúpali v príjemne teplom Stredozemnom mori, vybláznili na skútroch, kajakoch či vodných bicykloch, zažili nezabudnuteľnú staff party na lodi.

Na záver pobytu sa uskutočnila v reštaurácii Legends rozlúčková večera, kde sa pani riaditeľka i žiaci poďakovali svojim zamestnávateľom a kolegom za poskytnutú príležitosť a milé prijatie. Na večeru prijali pozvanie aj primátor Marsascaly pán Mario Calleja, Mark Causon ako zástupca prijímajúcej organizácie, Malcolm Falzon ako majiteľ prevádzok a ďalší.

Všetci žiaci úspešne absolvovali odbornú zahraničnú stáž a získali certifikát o účasti v projekte, certifikát ECVET na prenos kreditov v odbornom vzdelávaní a príprave a Europas.

Účastníci zahraničnej stáže: Tímea Ďurková (V.H), Natália Talianová, Kristína Majerníková (V.K), Marianna Tecáková (IV.G), Radoslav Csáki (IV.A), Martina Klimková, Kristína Kozáčeková (III.H)

A na záver malá ochutnávka z toho, čo sme videli a zažili...

Pripravujeme FOTOGALÉRIA NA FB